Żelazko to nieodłączony element w praktycznie każdym domu. Zasada działania żelazka jest niezwykle prosta, polega na wygładzaniu tkaniny za pomocą wysokiej temperatury generowanej przez stopę urządzenia. Pod wpływem nacisku i temperatury włókna w tkaninie się rozprostowują oraz zachowują ten kształt już po skończonym prasowaniu. W przypadku niektórych tkanin warto też używać wody dla lepszych efektów.

 

Chociaż na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń zwanych generatorami pary, to wciąż klasyczne żelazka cieszą się powodzeniem wśród osób, które preferują klasyczny sposób prasowania. Warto odnotować, że żelazka z generatorami pary są większe oraz droższe i przydają się w sytuacji w której często prasujemy, a w szczególności prasowania delikatnych ubrań. Natomiast klasyczne żelazka parowe są zwykle poręczniejsze, mniejsze oraz nie kosztują zbyt wiele. Para do prasowania w takich żelazkach jest jedynie elementem dodatkowym i co ciekawe, w nowoczesnych urządzeniach można również używać ich w pionie, czyli w podobny sposób jak generatory pary. Jest to o tyle wygodne, że takie prasowanie może przebiegać bez odpowiedniej deski do prasowania i przydaje się szczególnie w momencie gdy zależy nam na odświeżeniu i wyprasowaniu ubrań wiszących na wieszakach.

Jeśli chodzi o producentów żelazek to najbogatszą ofertą dysponują między innymi firmy Bosch, Tefal oraz Philips. Markowe żelazko można kupić już w cenie do 100 złotych, a tańsze marki uda się również w cenie nieprzekraczającej 60 złotych. Najdroższe modele żelazek, które pomimo wysokiej ceny cieszą się dużą popularnością oscylują w granicach nawet 500 złotych. Różnica w cenie zależy w głównej mierze od marki, mocy, ilości generowanej pary oraz rodzaju stopy zastosowanej do prasowania. Najpopularniejszym rodzajem stopy stosowanej w żelazkach jest stopa ceramiczna, można też znaleźć sporo żelazek posiadających klasyczną, stalową stopę. Większość obecnie produkowanych żelazek dysponuje również funkcją generowania pary i trudno znaleźć już modele bez tej opcji.

Przy kupnie żelazka warto zwrócić uwagę na to, aby posiadało funkcję blokady kapania oraz funkcję samooczyszczenia. Dla bezpieczeństwa dobrze jest też kupić urządzenie z funkcją automatycznego wyłączania, czyli potocznie zwaną funkcją strażaka. Działa to w ten sposób, że żelazko pozostawione bez używania w pozycji poziomej wyłączy się po krótkim, określonym czasie, zwykle jest to 3 sekundy. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie urządzenia z systemem antywapiennym. Jest to specjalny filtr na kanaliki parowe, który zapobiega osadzaniu się kamienia.