Zmieniające się ceny benzyny nie napawają optymizmem. Pewnym medykamentem jest zakup auta na gaz, ale część osób nie jest do końca przekonana do tego typu rozwiązania, a samochody hybrydowe są dla wielu zbyt drogie. Pewnym novum jest natomiast wybór samochodu elektrycznego. Czy to się opłaca?

 

Dopłaty do aut elektrycznych

Zapewne wiele osób śledzących informacje o dopłatach do aut elektrycznych zelektryzowała wiadomość o tym, że pierwsze wypłaty ruszą z opóźnieniem. Obecnie mówi się o tym, że w pierwszym kwartale 2020 roku zostanie przygotowana zmieniona ustawa gwarantująca możliwość zakupu nowego auta elektrycznego ze zniżką. Wtedy też powinien ruszyć oficjalnie program dopłat.

Czy auta elektryczne staną się popularniejsze od benzynowych?

Jeszcze za wcześnie o tym mówić, ale ta tendencja będzie się zmieniać na korzyść samochodów elektrycznych. Z czasem pojawi się coraz więcej miejsc w których będzie można załadować swoje auto elektryczne, a ceny stacji do ładowania auta w domu staną się coraz bardziej konkurencyjne. Koszty eksploatacji aut elektrycznych są zdecydowanie niższe niż tych benzynowych, ale to nie jedyny argument za tym, że używanie elektryków będzie z roku na rok coraz lepszym wyborem. Wpływ na wybór samochodu elektrycznego będzie również podyktowany zmianami prawnymi i zachętą rządu do tego, aby zmienić samochód na bardziej ekologiczny. Kwota dopłaty do samochodu może wynieść nawet do 36 tysięcy złotych, co jest niezwykle kuszącą propozycją nie tylko dla osób oszczędnych.

Wady aut elektrycznych

Z pewnością cena zakupu samochodu elektrycznego jest barierą dla wielu osób. Nawet z proponowanymi dopłatami ceny tego typu samochodów są zwykle nieco droższe od modelów benzynowych. Kolejną wadą może być ograniczony zasięg na jednym ładowaniu. Już teraz producenci baterii do samochodów elektrycznych wychodzą z pewnymi pomysłami, więc ta wada będzie z czasem mniej dotkliwsza, ale pozostaje kwestia tego, że w trakcie wyjątkowo zimnych dni (poniżej -20 stopni Celsjusza) można zauważyć znacznie zmniejszoną pojemność akumulatorów.

Jakie marki aut elektrycznych w 2020 roku będą dostępne z dopłatami?

Ze względu na dopłaty rządowe, które powinny pojawić się w rzeczonym wcześniej, pierwszym kwartale 2020 roku popularne mogą stać się samochody znajdujące się w limicie dopłat, czyli do ceny 125 tysięcy złotych. Jakie to samochody? Najpopularniejsze mogą być auta z segmentu A, czyli:

- Skoda CitigoE iV – cena 73 300 zł;

- Volkswagen up! - 96 290 zł;

- Seat Mii Electric - 94 500 zł;

- Smart EQ ForTwo - 94 500 zł;

- Smart EQ ForFour - 96 000 zł.

Warto też zwrócić uwagę na samochody z segmentu B, bo one też zostaną objęte opłatami, jeśli ich ceny nie przekroczą bariery 125 tysięcy. Na uwagę zasługują między innymi:

- Opel Corsa-e - 124 490 zł;

- Peugeot e-208 - 124 900 zł;

To oczywiście nie wszystkie modele, ponieważ producenci deklarują, że w momencie wprowadzenia opłat mają pojawić się promocje skierowane właśnie dla osób, które chcą zmieścić się z zakupem auta w proponowanych przez rząd wymaganiach dotyczących dopłat.