Grupa UNIMOT uruchomiła linię produkcyjną polskich modułów fotowoltaicznych

30 lipca, w fabryce PZL Sędziszów, uruchomiona została linia produkcyjna polskich modułów fotowoltaicznych Grupy UNIMOT. Pojawią się one m.in. w ofercie AVIA Solar, należącej do Grupy, na początku IV kwartału tego roku.

Nowa linia produkcyjna polskich paneli fotowoltaicznych Grupy UNIMOT została uruchomiona w hali należącej do PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim. Na linii produkowanych jest kilka rodzajów modułów PV różniących się kolorystyką, kształtem i wymiarami. Za certyfikację produktu oraz linii produkcyjnej odpowiada niemiecki instytut certyfikujący TüV. Panele fotowoltaiczne wyprodukowane w Sędziszowie powinny trafić do sprzedaży na początku IV kwartału tego roku i będą dostępne, między innymi, w ofercie należącej do Grupy UNIMOT marki AVIA Solar. Podczas procesu certyfikacji zostanie również zweryfikowana rzeczywista moc produkowanych paneli, która obecnie szacowana jest na 360-370 Wp dla największego modułu. Jest to najbardziej popularna moc oferowanych na rynku paneli.

Własna linia produkcyjna w pełni polskich paneli fotowoltaicznych wpisuje się doskonale w cele Grupy UNIMOT w obszarze rozwoju tego sektora. Postawiliśmy na sprawdzoną technologię i moc modułów cieszącą się największą popularnością wśród klientów, ponadto wykorzystujemy komponenty światowych liderów – między innymi 3M i DOW. Nasze panele, które już w październiku powinny być dostępne m.in. w ofercie AVIA Solar, to przede wszystkim gwarancja pochodzenia, możliwość szybkiego serwisu i łatwego kontaktu z producentem. Czas pandemii pokazał, że szczególnie teraz warto postawić na jakość i solidność lokalnego dostawcy. Wybierając polskie panele pochodzące z fabryki PZL Sędziszów, możemy liczyć na większą elastyczność zamówień w porównaniu do produktów azjatyckich, których zakup wiąże się z długim czasem dostawy i koniecznością pokrycia kosztów logistyki – mówi Adam Sikorski, prezes zarządu UNIMOT.

Panele fotowoltaiczne, które będą produkowane w fabryce PZL Sędziszów, opierają się na sprawdzonej od wielu dekad technologii krzemowej monokrystalicznej. Do ich produkcji wykorzystywane są najwyższej jakości surowce, pochodzące od znanych globalnych marek, co ma kluczowe znaczenie przy osiąganej sprawności i żywotności paneli PV. Będą odróżniały się od konkurencyjnych rozwiązań wysoką jakością – na linii produkcyjnej przeprowadzane będą testy i badania laboratoryjne, których wyniki będą następnie weryfikowane i przypisywane indywidualnie do każdego panelu fotowoltaicznego. Pozwoli to na pełną kontrolę jakości na każdym etapie produkcji, a także w obsłudze posprzedażowej.

Wartość inwestycji Grupy UNIMOT na tym etapie wyniosła ok. 500 tys. euro. Obecna moc linii produkcyjnej wynosi 15 MW rocznie, co przekłada się na produkcję około 40 000 modułów fotowoltaicznych. Grupa UNIMOT nie wyklucza rozbudowy linii produkcyjnej w przyszłości.

***

Konferencja prasowa online, dotycząca m.in. uruchomienia linii produkcyjnej Grupy UNIMOT w PZL Sędziszów, odbędzie się w czwartek, 5 sierpnia 2021 r., o godz. 11:00. Transmisja, wraz z możliwością zadawania pytań, będzie dostępna na kanale YouTube Grupy UNIMOT: https://www.youtube.com/channel/UCP86BG1wkuQvF-nyj0HEZFg

O Grupie UNIMOT:

Grupa UNIMOT, która rozwija sieć stacji AVIA, jest liderem wśród niezależnych importerów paliw ciekłych i gazowych w Polsce. Od grudnia 2016 roku spółka należy do stowarzyszenia AVIA International, dzięki czemu uzyskała prawo do budowania i rozwoju sieci stacji paliw AVIA na terenach Polski i Ukrainy. UNIMOT S.A. ma ponad 25 lat doświadczenia na rynku paliwowym, specjalizuje się w hurtowej sprzedaży oleju napędowego oraz dystrybucji pozostałych paliw płynnych, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Firma rozwija także segment fotowoltaiki, m.in. pod marką AVIA Solar, oraz inwestuje w kolejne sektory OZE. Spółka notowana jest na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych.

O PZL Sędziszów:

PZL Sędziszów specjalizuje się w produkcji wszelkiego rodzaju filtrów. W szerokiej gamie produktów znajdują się filtry: powietrza, oleju, paliwa, kabinowe, hydrauliczne oraz osuszacze powietrza. Zakład posiada własny ośrodek badawczo-rozwojowy, gdzie od 1960 roku przeprowadza liczne testy i kontrole filtrów. W lipcu 2021 r., w hali fabryki PZL Sędziszów w Sędziszowie Małopolskim, uruchomiona została linia produkcyjna polskich paneli fotowoltaicznych należąca do Grupy UNIMOT.


Drukuj  

Related Articles